Gramática del llatín

La gramática de la llingua llatina (en llatín: Grammatica linguae latinae), al igual que la d'otres llingües indoeuropees antigües, ye bien flexiva nel sentíu estructural y orgánico, lo que significa que dexa una gran flexibilidá pa la eleición del orde de pallabres. Por casu, femina togam texuit, "la muyer texó una toga," que ye l'orde preferíu de pallabres, podría espresase igualmente como texuit togam femina o togam texuit femina. En cada pallabra, les terminaciones -a, -a-m y -o-it —y non la posición qu'ocupen na frase, como asocede sicasí na mayoría de les llingües modernes, romances o nun espresen la función gramatical. Sicasí, xeneralmente l'orde de les pallabres atener al paradigma Suxetu Oxeto Verbu, anque les variaciones d'esti modelu son bien frecuentes, especialmente na poesía, según na prosa pa espresar matices sintácticos y estilísticos sutiles.[1]

Prisciano, o'l Gramáticu, panel de mármol que data del 1437-1439 dende'l campanariu de Florencia, Italia, por Luca della Robbia. La escena ye una alegoría del gramáticu.

Fonoloxía y alfabetu llatín

L'alfabetu llatín clásicu ta compuestu por ventitrés lletres. Primitivamente solo había ventiún, pero nos sieglos I-II e.C. introduciéronse dos nueves lletres: la Y (y) y la Z (z), pa la trescripción de les pallabres griegues que conteníen la vocal ípsilon y la consonante dseta, respeutivamente. Otros intentos d'introducir nueves lletres, como el del emperador Claudio na primer metá del sieglu I d. C., nun espolletaron por cuenta de la so naturaleza puramente erudita. A partir del Renacimientu, los editores de los testos llatinos empezaron a emplegar les grafíes J (j) y la V (v) como signos convencionales pa poder estremar los alófonos consonánticos [j, w] de I y V de los correspondientes alófonos vocálicos [i, o].

A B C D Y F G H I/(J) K L M N O P Q R S T (O)/V X Y Z
a b c d y f g h i/(j) k l m n o p q r s t o/(v) x y z

Fonemes vocálicos

Nel llatín clásicu hai diez fonemes vocálicos, que estremábense pola cantidá vocálica: cinco d'ellos son vocales curtios /a, y, i, o, o/, y los otros cinco, vocales llargues /ā, ē, ī, ō, ū/, magar la escritura llatino casi nunca estremaba gráficamente les vocales curties de les vocales llargues. Asina toles vocales representábense namái por aciu los cinco signos que pa esti fin tenía'l alfabetu de les colonies griegues d'Italia: A (a), Y (y), I (i), O (o), O (o) (los signos del griegu pa les vocales llargues η y ω cenciellamente nun fueron usaos pa representar vocales). Dacuando, mientres l'Imperiu, dellos testos marcaron dalgunes de les vocales llargues con á, é, í, ó, ú.

La evidencia de la cantidá de les vocales ye por tantu indireuta, y procede en gran midida de dos fuentes:

  • La poesía llatina (onde la cantidá vocálica yera fundamental, una y bones esa poesía basar en patrones regulares de sílabes llargues y curties pa dar ritmu a la frase); y
  • La evidencia d'otres llingües, fundamentalmente les romániques, onde les vocales llargues y curties dexaron distintu rastru nes sílabes tóniques. Tamién les trescripciones de pallabres llatines en griegu podíen amosar dacuando la cantidá de les vocales llatines.

Prosodia

Cantidá vocálica

La cantidá ye una traza fonolóxica qu'estrema les vocales, diptongos y sílabes en munches llingües indoeuropees. La cantidá de les vocales ye una traza suprasegmental qu'inflúi na duración de la pronunciación de les mesmes. El llatín namái estremaba dos tipos de cantidá o duración: les vocales de mayor duración denominar llargues, y les de menor duración denominar curties. Modernamente la cantidá d'una vocal márcase explícitamente por aciu los siguientes signos:

  • Les vocales curties indicar col signu ˘ asitiáu sobre la vocal correspondiente.
  • Les vocales llargues indicar col signu ¯ asitiáu sobre la vocal correspondiente.

Nesti artículu, de normal, namái s'indiquen les vocales llargues, depués les vocales sobre les que nun s'indica'l signu gráficu usualmente son curtios. La cantidá ye un fenómenu importante na llingua llatina, yá que estrema pallabres de significaos distintos y tamién distintes formes flexivas d'una mesma pallabra. Por casu:

(1) Distinción léxica: mālum, 'mazana' / malum, '(daqué) malu'
(2) Distinción gramatical: cum reginā, 'cola reina' / cum regina..., 'cuando la reina...'

Cantidá silábica

El fenómenu de la cantidá silábica ta automáticamente rellacionáu cola presencia de vocales llargues y la presencia de coda na sílaba. La posición onde recái l'acentu prosódicu ta determinada pola cantidá vocálica de la penúltima sílaba. La doctrina tradicional establez los cuatro siguientes regles pa decidir si una sílaba ye llarga o curtia y, poro, pescudar la posición del acentu:

  • Son llargues:
    • les sílabes que contienen, bien una vocal llarga por naturaleza, bien un diptongu (los cualos son, en llatín, "ae" y "oe", y n'ocasiones "au"): <o>Rō</o>ma, a<o>mās</o>.
    • les sílabes que la so vocal ta siguida, bien por dos (o más) consonantes, bien por una consonante doble (x, z): </o>est</o>, <o>ga</o>za (que se pronuncia <o>gad</o>-sa).
  • Son curtios:
    • les sílabes que contienen una vocal curtia por naturaleza (y non siguida de dos consonantes): anima, deus.
    • Les sílabes acabaes en vocal a la que siga otra vocal n'hiatu (vocalis ante vocalem corripitur, "vocal delantre de vocal embrive"): iūsti<o>ti</o>a, <o>de</o>ārum.

Amás, tien de tenese en cuenta que les combinaciones vocáliques "ae" (æ) y "oe" (œ), que son diptongos, siempres son llargues (y, dacuando, ser tamién la combinación vocálica "au", que puede tratase como diptongu o como hiatu).

Modernamente realízase un analís fonolóxicu que resulta más simple en términos de mora. Acordies con esti analís, les sílabes curties consten d'una sola mora, y les sílabes llargues, de dos mores, y l'acentu prosódicu recái siempres axacente na penúltima mora antes de la postrera vocal. El fechu de que l'acentu pueda ser analizáu en términos de mores y el fechu de que la poesía llatina basárase más que na rima na cantidá vocálica, suxuren que la cantidá silábica tenía un reflexu fonéticu na fala: presumiblemente, el llatín falar con un ritmu moraico (como asocede en xaponés modernu) más que con un ritmu silábicu (como asocede n'italianu o español) o con un ritmu acentual (como asocede n'inglés).

Acentuación

En llatín nun esiste acentu gráficu, pero sí acentu fonolóxicu d'intensidá, siendo les pallabres llanes o esdrúxules. Les regles pa l'acentuación prosódica son les siguientes:

  • toles pallabres de dos sílabes son llanes o graves.
  • les pallabres de trés o más sílabes van ser:
    • llanes si la penúltima sílaba ye llarga.
    • esdrúxules si la penúltima sílaba ye curtia.

Más cenciellamente, si clasificamos les sílabes llatines en pesaes (les acabaes en vocal llarga o consonante) y llixeres (toles demás) y consideramos que les sílabes pesaes tienen dos mores y les llixeres una sola mora, puede comprobase que l'acentu recái sobre la penúltima mora antes de la postrera vocal.

Morfología

Sistema de casos del llatín

El llatín ye una llingua flexiva, lo que significa qu'una pallabra (los sustantivos, los axetivos y los pronomes) adopta diverses formes acordies cola so función sintáctica y la so casu gramatical. Esisten en llatín clásicu seis casos:

Esisten restos fosilizaos d'un casu adicional indoeuropéu: el Llocativu, namái nel númberu singular, pa indicar llocalización, bien nel espaciu, bien nel tiempu: ruri, 'nel campu', humi, 'na tierra', Romae, 'en Roma', vesperi, 'al atapecer'. Estes formes con sentíu llocativu coinciden morfolóxicamente coles de xenitivu singular (nes declinaciones primer y segundo) y cola del dativu singular (na tercer declinación): nes declinaciones cuarto y quinto, nun tenemos documentáu nengún exemplu d'esti casu[ensin referencies].

La rellación de los distintos casos col verbu ye de gran relevancia. El nominativu, l'acusativu, el dativu y l'ablativu recayen na órbita del verbu y podemos dicir que son determinantes d'ésti. Sicasí, el xenitivu ye determinante d'otru nome; y el casu vocativu quedaría fora de la influencia del verbu tamién.

El sustantivu

Los sustantivos pártense, según temes, en cinco declinaciones identificables pol so xenitivu singular.

Primer declinación

Tarrezas en -a y xenitivu singular en -ae. La mayoría de los nomes son de xéneru femenín, anque esisten cuatro grupos d'esceiciones con sustantivos masculinos: 1) los nomes comunes que se refieren a un trabayu qu'en Roma yera exercíu puramente polos varón (poeta, nauta, agricŏla, pīrāta, scurra 'poeta, navegante, llabrador, pirata, camanduleru', etc.); 2) los nomes propios de los ríos (Sequana, Garunna 'Sena, Garona', etc.); 3) los nomes propios de varón (Caligŭla, Senĕca, Catilīna, etc.); y 4) los xentilicios (belga, persa, etc.).

Temes en -a
SingularPlural
Nominativuros -aros -æ
Vocativuros -aros -æ
Acusativuros -amros -ās
Xenitivuros -æros -ārum
Dativuros -æros -īs
Ablativuros -āros -īs

Particularidaes:

1ª: Los nomes femeninos de la primer declinación (exemplos: dĕa 'diosa', fīlĭa 'fía', lliberta 'lliberta', magĭstra 'maestra', amīca 'amiga', sĕrva 'esclava', etc.) que'l so correspondiente masculín pertenez a la segunda declinación, siempres y cuando compartan idénticu raigañu (exemplos dĕus 'dios', fīlĭus 'fíu', libertus 'llibertu', magĭster 'maestru', amīcus 'amigu', servus 'esclavu', etc.) presenten nos casos dativu y ablativu del plural una desinencia en -ābus (y non la esperable -īs) col fin de poder estremase d'aquellos: 'vg.' fīlĭīs: 'pa los fíos' / fīlĭābus: 'pa les fíes'.

2ª: El sustantivu familia, -æ, cuando depende d'un nome de parentescu, emplega nel xenitivu singular la terminación (arcaica) -as (y non la terminación regular ): pater families: 'el padre de (la) familia'.

Segunda declinación

Tarrezas en -o y xenitivu singular en . La mayoría de los nomes pertenecientes a esta declinación son de xéneru masculín (aquellos que'l so nominativu singular termina en -ŭs/-ĕr/-ĭr) o neutru (aquellos que'l so nominativu singular presenta la terminación -ŭm). Sicasí, esisten nesta declinación (pero namái ente los acabaos en -ŭs) unos pocos sustantivos de xéneru femenín, que pueden arrexuntase en tres grupos, magar el terceru d'ellos ye artificial: 1) sustantivos comunes qu'indiquen árboles, una y bones el nome xenéricu pa "árbol", arbŏs arbŏris, ye femenín en llatín (pīnŭs -ī, corylŭs -ī, ulmŭs -ī, fraxĭnŭs -ī, etc.); 2) los nomes propios xeográficos (topónimos) de ciudaes, islles y países transcritos de la llingua griega, yá que nesti idioma yeren de xéneru femenín (Corinthŭs -ī, Cyprŭs -ī, Ægyptŭs -ī, etc.); y 3) una serie heteroxénea de nomes comunes d'usu bien frecuente ('humŭs -ī, domŭs -ī, etc.) o infrecuente (alvŭs -ī, etc.). Pa los sustantivos masculinos (o femeninos en -ŭs) esisten tres paradigmes de declinación dependiendo de la terminación del nominativu singular:

Tipu -us
SingularPlural
Nominativudomin -usdomin -ī
Vocativudomin -ydomin -ī
Acusativudomin -umdomin -ōs
Xenitivudomin -īdomin -ōrum
Dativudomin -ōdomin -īs
Ablativudomin -ōdomin -īs
Tipu -er
SingularPlural
Nominativupuerpuer-ī
Vocativupuerpuer-ī
Acusativupuer-umpuer-ōs
Xenitivupuer-īpuer-ōrum
Dativupuer-ōpuer-īs
Ablativupuer-ōpuer-īs
Tipu -dir
SingularPlural
Nominativuvirvir-ī
Vocativuvirvir-ī
Acusativuvir-umvir-ōs
Xenitivuvir-īvir-ōrum
Dativuvir-ōvir-īs
Ablativuvir-ōvir-īs

Sicasí, pa los nomes neutros tien d'aplicase'l siguiente paradigma de declinación:

Nomes neutros -um
SingularPlural
Nominativutempl-umtempl-a
Vocativutempl-umtempl-a
Acusativutempl-umtempl-a
Xenitivutempl-ītempl-ōrum
Dativutempl-ōtempl-īs
Ablativutempl-ōtempl-īs

Tercer declinación

Tarrezas en -i y en consonante, y xenitivu singular en -is. Entiende sustantivos masculinos, femeninos y neutros. Los paradigmes de declinación son los siguientes:

Temes en -i masc. y fem.Temes en -i neutrosTemes en consonante masc. y fem.Temes en consonante neutros
Nominativucīv-iscīv-ēsNominativumar-ymariaNominativuconsulconsulesNominativuflūmenflūmĭn-a
Vocativucīv-iscīv-ēsVocativuma-remariaVocativuconsulconsulesVocativuflūmenflūmĭn-a
Acusativucīv-emcīv-ēsAcusativumar-ymariaAcusativuconsul-emconsulesAcusativuflūmenflūmĭn-a
Xenitivucīv-iscīv-iumXenitivumar-ismariumXenitivuconsul-isconsulumXenitivuflūmĭn-isflūmĭn-um
Dativucīv-īcīv-ibusDativumar-īmaribusDativuconsul-iconsulibusDativuflūmĭn-iflūmĭn-ibus
Ablativucīv-ycīv-ibusAblativumar-imaribusAblativuconsul-yconsulibusAblativuflūmĭn-yflūmĭn-ibus

Cuarta declinación

Tarrezas en , y xenitivu singular en -ūs. Entiende nomes femeninos(masculinos) y neutros. Domus tien casos de la segunda y de la cuarta. Esto ye, xenitivu singular -i -us dat ensin -ui -o abl ensin -o -o xen pl -uum -orum ac pl -us -vos

Masculinos y femeninos
SingularPlural
Nominativuman-usman-ūs
Vocativuman-usman-ūs
Acusativuman-umman-ūs
Xenitivuman-ūsman-uum
Dativuman-oīman-ibus
Ablativuman-ūman-ibus
Neutros
SingularPlural
Nominativucorn-ūcorn-ua
Vocativucorn-ūcorn-ua
Acusativucorn-ūcorn-ua
Xenitivucorn-ū/-ūscorn-uum
Dativucorn-ū/-oīcorn-ibus
Ablativucorn-ūcorn-ibus

Quinta declinación

Tarrezas en -y y xenitivu singular -ei. Los nomes d'esta declinación son femeninos. Dies en singular puede ser masculín o femenín y en plural ye masculín.

Quinta declinación
SingularPlural
Nominativudi-yedi-ēs
Vocativudi-ēsdi-ēs
Acusativudi-emdi-ēs
Xenitivudi-ēidi-ērum
Dativudi-ēidi-ēbus
Ablativudi-ēdi-ēbus

=== L'axetivu denominar concordanza a la igualdá en casu, númberu y xéneru de dos palabas. L'axetivu tien de concordar col nome al qu'acompaña. Qu'axetivu y nome tengan de concordar nun significa que coincidan les sos terminaciones, pos esisten nomes de la primer declinación ( temáticos en -a ) que son de xéneru masculín, y tamién esisten nomes de la segunda declinación ( temáticos en -o ) que son de xéneru femenín.

Clase 1

La primer clase entiende los axetivos de tres terminaciones que se tornen como los nomes de la primera y segunda declinaciones. Enunciar en nominativu nes sos formes masculina, femenina y neutra. Esisten dos tipos:

  • Tipu A (bŏn-us, bŏn-a, bŏn-um)
    • -us → Masculín, tórnase como domin-us, -ī.
    • -a → Femenín, tórnase como ros-a, -æ.
    • -um → Neutru, tórnase como templ-um, -ī.
  • Tipu B (niger, nigr-a, nigr-um)
    • er-Ø → Masculín, tórnase como pu-er, -ī.
    • -a → Femenín, tórnase como ros-a, -æ.
    • -um → Neutru, tórnase como templ-um, -ī.

Clase 2

Los axetivos de la segunda clase se flexionan pola tercer declinación. Podemos clasificar en dos grupos:

  • Axetivos temáticos en consonante (euters, -eris)
    • Enunciar en nominativu y xenitivu.
    • Son imparisílabos.
    • Se flexionan pola tercer declinación temática en consonante, como consul, -is (masculinos y femeninos) y como flūmen, flūminis (neutros).
  • Axetivos temáticos en /-i/
    • D'una terminación (fēlīx, -īcis)
      • Enunciar en nominativu y xenitivu.
      • Tórnense como cīvis, -is (masc. y fem.) y como mare, -is (neutros).
    • De dos terminaciones (omnis, omne)
      • Enunciar en nominativu.
      • Tórnense como cīvis, -is (masc. y fem.) y como mare, -is (neutros).
    • De tres terminaciones (acer, acris, acre)
      • Enunciar en nominativu.
      • Tórnense como cīvis, -is (masc. y fem.) y como mare, -is (neutros).

El pronome

Pronomes personales

El llatín cunta con cinco formes de pronomes personales independientes: cuatro personales y unu más de calter personal-reflexivu. Esti postreru va ser analizáu na siguiente seición. La flexón de los cuatro pronomes personales ye la siguiente:

Casos1ª persona
Singular
1ª persona
Plural
2ª persona
Singular
2ª persona
Plural

egō || nōs || tū || vōs

__ || __ || tū || vōs

mē || nōs || tē || vōs

meī || nostrum, nostrī || el toī ||vestrum, vestrī

mihi || nōbis || tibi ||vōbis

mē || nōbis ||tē ||vōbis

  • Estos pronomes pueden apaecer col sufixu -met: egōmet, nosmet, etc. El sufixu pasa al español de la siguiente manera: egōmet 'yo mesmu' (etimológicamente semetipsimus >> mesmu n'español), vōsmet 'vós mesmos', etc.
  • Estos pronomes, cuando van acompañaos pola preposición cum (con) anteponer a ésta: mecum (conmigo; de cum mecum) tecum 'contigo' nobiscum 'con nós', vobiscum 'con vós'.

Pronome reflexivu

De lo espuesto na seición anterior, deduzse qu'en Llatín nun esiste un pronome personal de tercer persona; ésti suplir col anafóricu is, hala, id o col denomináu deícticu ille, illa, illud. Sicasí, esiste un pronome personal reflexivu de tercer persona que la so flexón ye la siguiente:

CasosReflexivu, tercer persona
Nom.___
Voc.___
Ac.sē, sese
Xen.el soī
Dat.sibi
Ab.sē, sese
  • Al igual que colos pronomes personales, el pronome reflexivu al dir acompañáu de la preposición cum antepónse: secum

Pronomes posesivos

Los pronomes posesivos se flexionan como los axetivos de la primer clase, y asina vamos tener:

  • Un solu posesor: tuus, tua, tuum paradigma bŏnus, bŏna, bŏnum.
  • Dellos posesores: nŏster, nŏstra, nŏstrum y vester, vestra, vestrum paradigma nĭger, nĭgra, nĭgrum.
  • El posesivu de tercer persona de singular y plural ye suus, sua, suum (so). paradigma bŏnus, bŏna, bŏnum.

Pronomes demostrativos

Tamién son llamaos pronominales demostrativos, yá que pueden usase como pronomes o como axetivos. Son los siguientes:

hic, hæc, hoc (este, esta, esto)
iste, ista, istud (esi, esa, eso)
ille, illa, illud (aquel, aquella, aquello)
is, hala, id (él, ella, ello)
īdem, eadem, īdem (el mesmu, la mesma, lo mesmo)
ipse, ipsa, ipsum (yo, tu, él mesmu, mesma)
Tornar de forma asemeyada a bonus, con delles particularidaes. El xenitivu de toos estos termina en -ius y el dativu termina en -i

La declinación ye como sigue:

hic, hæc, hoc (este, esta, esto)

 SingularPlural
Nominativuhic, hæc, hochi, hæ, haec
Acusativuhunc, hanc, hochōs, hās, hæc
Xenitivuhuiushōrum, hārum, hōrum
Dativu |huīchīs
Ablativuhōc, hāc, hōchīs

iste, ista, istud ('esi, esa eso')

 SingularPlural
Nominativuiste, ista, istudistī, istæ, ista
Acusativuistum, istam, istudistōs, istās, ista
Xenitivu |istīusistōrum, istārum, istōrum
Dativu |istīistīs
Ablativu |istō,

istā, istō

istīs

ille, illa, illud (aquel, aquella, aquello)

 SingularPlural
Nominativu |ille,

illa, illud

illī, illæ, illa
Acusativu |illum,

illam, illud

illōs, illās, illa
Xenitivu |illīusillōrum, illārum, illōrum
Dativu |illīillīs
Ablativu |illō,

illā, illō

illīs

Pronomes relativos

Son los siguientes:

quī, quæ, quod

Llámense relativos porque <o>rellaciónense</o> con un antecedente. Dan pasu a una nueva oración (subordinada de relativu) y concuerden col so antecedente en xéneru y númberu, non asina en casu, yá que pueden desempeñar un oficiu distintu na so propia oración.Exemplu:

Amu mulierem quæ est formosa (amu a la muyer que ye formosa)
mulierem ye l'antecedente de quæ

La declinación del pronome relativu ye la siguiente:

quī, quae, quod
'quien, que, el que'
MasculínFemenínNeutru
SingularPluralSingularPluralSingularPlural

quī || quī || quæ || quæ || quod || quæ

quem || quōs || quam || quās || quod || quæ

cuius || quōrum || cuius || quārum || cuius || quōrum

cuī || quibus || cuī || quibus || cuī || quibus

quō || quibus || quā || quibus || quō || quibus

  • El xenitivu y el dativu singular de los trés xéneros ye igual.
  • El dativu y l'ablativu plural de los trés xéneros ye igual.
  • Escarecen de vocativu.
  • Nótese les diferencies en pronunciación ente quī /kwiː/ (< /kʷiː/) y cuī /ˈku.iː/.

Pronomes interrogativos

Les formes masculín y femenín del pronome interrogativu son idéntiques. Les formes de neutru son distintos. El xenitivu, dativu y ablativu plural son la unión ente les flexones de quis y les respeutives formes de res 'cosa'.

Inquiz, quis (quién, qué)

Otros pronomes interrogativos:

quī?, quæ?, quod? (¿cuál?)
uter?, utra?, utrum? (¿Quién de los dos? / ¿Cuál de los dos?)

El verbu

Los verbos llatinos espresen los accidentes gramaticales de persona, númberu, voz, tiempu, aspeutu y manera pol procedimientu básicu d'añedir a la tema verbal sufixos y desinencies. Llamamos desinencia al sufixu terminal qu'espresa les categoríes o accidentes gramaticales citaos:

  • Les persones son: primer, segunda y tercera
  • Los númberos son: singular y plural (a diferencia d'otres llingües indoeuropees el llatín escarez de númberu dual).
  • Les voces son dos: activa y pasiva (a diferencia del griegu'l llatín escarez de voz media).
  • Les maneres arrexuntar en personales: indicativu, suxuntivu, imperativu; y non personales o nominales: infinitivu, participiu, supino, xerundiu y xerundivu.
  • Los tiempos verbales combinen tiempu gramatical puramente dichu y aspeutu, les combinaciones que se dan en llatín son seis: presente, pretéritu imperfectu, pretéritu perfectu, pretéritu pluscuamperfeutu, futuru imperfectu y futuru perfectu. Arrexuntar na tema de infectum (que la so aición nun terminara) y na tema de perfectum (que la so aición yá terminó).
    • L'indicativu tien seis tiempos: presente, pretéritu imperfectu, pretéritu perfectu, pretéritu pluscuamperfeutu, futuru imperfectu y futuru perfectu.
    • El suxuntivu tien cuatro tiempos: presente, pretéritu imperfectu, pretéritu perfectu y pretéritu pluscuamperfeutu.
    • L'imperativu tien dos tiempos: presente y futuru.
    • L'infinitivu tien tres tiempos: presente, pretéritu y futuru.
    • El participiu tien tres tiempos: presente, pretéritu y futuru.

El verbu llatín enunciar cola primer persona del singular del presente y del pretéritu perfectu d'indicativu, col supino, y col infinitivu presente:

Exemplu: amu, amavi, amatum, amara Delles

gramátiques y diccionarios inclúin tamién la segunda persona del singular del presente indicativu.

Exemplu: rego, is, regi, rectum, regere

Primer conxugación

Tema en -aamō, amās, amāvī, amātum, amāre

Presente
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egōamu-oramem-er
amās-aris/-areamēs-eris
illeamat-aturamet-etur
nōsamāmus-amuramēmus-emur
vōsamātis-aminiametis-emini
illīamant-anturament-entur
Pretéritu imperfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egōamabam-abaramarem-arer
amabās-abarisamares-areris
illeamabat-abaturamaret-aretur
nōsamābāmus-ābamuramaremus-aremur
vōsamābātis-ābaminiamaretis-aremini
illīamabant-abanturamarent-arentur
Futuru imperfectu
act indicativupas indicativu
egōamābō-ābor
amābis-aberis
(ille)amābit-abitur
nōsamābimus-ābimur
vōsamābitis-ābimini
illīamābunt-ābuntur
Pretéritu perfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egō-avi-atus sum-averim-atus sim
-avisti-atus ye-averis-atus sis
ille-avit-atus est-averit-atus sit
nōs-avimus-ati sumus-averimus-ati simus
vōs-avistis-ati estis-averitis-ati sitis
illī-averunt-ati sunt-averint-ati sint
Pretéritu pluscuamperfeutu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egō-averam-atus eram-avissem-atus essem
-averas-atus yeres-avisses-atus esses
ille-averat-atus erat-avisset-atus esset
nōs-averamus-ati eramus-avissemus-ati essemus
vōs-averatis-ati eratis-avissetis-ati essetis
illī-averant-ati erant-avissent-ati essent
Futuru Perfectu
act indicativupas indicativu
egoamaveroamatus ero
el toamaverisamatus eris
illeamaveritamatus erit
nosamaverimusamati erimus
vosamaveritisamati eritis
illiamaverintamati erunt

Segunda conxugación

Tema en -yMoneō, -ēs, monēre, monuī, monitum

Presente
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egomoneo-eormoneam-ear
el tomones-eris/-eremoneas-earis
illemonet-eturmoneat-eatur
nosmonemus-emurmoneamus-eamur
vosmonetis-eminimoneatis-eamini
illimonent-enturmoneant-eantur
Pretéritu Imperfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egomonebam-ebarmonerem-erer
el tomonebas-ebarismoneres-ereris
illemonebat-ebaturmoneret-eretur
nosmonebamus-ebamurmoneremus-eremur
vosmonebatis-ebaminimoneretis-eremini
illimonebant-ebanturmonerent-erentur
Futuru Imperfectu
act indicativupas indicativu
egomonebo-ebor
el tomonebis-eberis
illemonebit-ebitur
nosmonebimus-ebimur
vosmonebitis-ebimini
illimonebunt-ebuntur
Pretéritu Perfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egomonuimonitus summonuerimmonitus sim
el tomonuistimonitus yemonuerismonitus sis
illemonuitmonitus estmonueritmonitus sit
nosmonuimusmoniti sumusmonuerimusmoniti simus
vosmonuistismoniti estismonueritismoniti sitis
illimonueruntmoniti suntmonuerintmoniti sint
Pretéritu Pluscuamperfeutu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egomonuerammonitus erammonuissemmonitus essem
el tomonuerasmonitus yeresmonuissesmonitus esses
illemonueratmonitus eratmonuissetmonitus esset
nosmonueramusmoniti eramusmonuissemusmoniti essemus
vosmonueratismoniti eratismonuissetismoniti essetis
illimonuerantmoniti erantmonuissentmoniti essent
Futuru Perfectu
act indicativupas indicativu
egomonueromonitus ero
el tomonuerismonitus eris
illemonueritmonitus erit
nosmonuerimusmoniti erimus
vosmonueritismoniti eritis
illimonuerintmoniti erunt

Tercer conxugación

Tema en -ypetō, petis, petere, petīvī, petītum

Presente
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egopetu-orpetam-ar
el topetis-erispetas-aris
illepetit-iturpetat-atur
nospetimus-imurpetamus-amur
vospetitis-iminipetatis-amini
illipetunt-unturpetant-antur
Imperfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egopetebam-ebarpeterem-erer
el topetebas-ebarispeteres-ereris
illepetebat-ebaturpeteret-eretur
nospetebamus-ebamurpeteremus-eremur
vospetebatis-ebaminipeteretis-eremini
illipetebant-ebanturpeterent-erentur
Futuru Imperfectu
act indicativupas indicativu
egopetam-ar
el topetes-eris
illepetet-etur
nospetemus-emur
vospetetis-emini
illipetent-entur
Perfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egopetivipetitus sumpetiverimpetitus sim
el topetivistipetitus yepetiverispetitus sis
illepetivitpetitus estpetiveritpetitus sit
nospetivimuspetiti sumuspetiverimuspetiti simus
vospetivistispetiti estispetiveritispetiti sitis
illipetiveruntpetiti suntpetiverintpetiti sint
Pluscuamperfeutu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egopetiverampetitus erampetivissempetitus essem
el topetiveraspetitus yerespetivissespetitus esses
illepetiveratpetitus eratpetivissetpetitus esset
nospetiveramuspetiti eramuspetivissemuspetiti essemus
vospetiveratispetiti eratispetivissetispetiti essetis
illipetiverantpetiti erantpetivissentpetiti essent
Futuru Perfectu
act indicativupas indicativu
egopetiveropetitus ero
el topetiverispetitus eris
illepetiveritpetitus erit
nospetiverimuspetiti erimus
vospetiveritispetiti eritis
illipetiverintpetiti erint

Cuarta conxugación

Tema en -iaudiō, audīs, audīre, audīvī, audīlos tos

Presente
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egoaudiu-oraudiam-ar
el toaudis-eris/-ereaudias-aris
illeaudit-ituraudiat-atur
nosaudimus-imuraudiamus-amur
vosauditis-iminiaudiatis-amini
illiaudiunt-unturaudiant-antur
Imperfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egoaudiebam-iebaraudirem-irer
el toaudiebas-iebarisaudires-ireris
illeaudiebat-iebaturaudiret-iretur
nosaudiebamus-iebamuraudiremus-iremur
vosaudiebatis-iebaminiaudiretis-iremini
illiaudiebant-iebanturaudirent-irentur
Futuru Imperfectu
act indicativupas indicativu
egoaudiam-ar
el toaudies-eris
illeaudiet-etur
nosaudiemus-emur
vosaudietis-emini
illiaudient-entur
Perfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egoaudiviauditus sumaudiverimauditus sim
el toaudivistiauditus yeaudiverisauditus sis
illeaudivitauditus estaudiveritauditus sit
nosaudivimusauditi sumusaudiverimusauditi simus
vosaudivistisauditi estisaudiveritisauditi sitis
illiaudiveruntauditi suntaudiverintauditi sint
Pluscuamperfeutu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egoaudiveramauditus eramaudivissemauditus essem
el toaudiverasauditus yeresaudivissesauditus esses
illeaudiveratauditus erataudivissetauditus esset
nosaudiveramusauditi eramusaudivissemusauditi essemus
vosaudiveratisauditi eratisaudivissetisauditi essetis
illiaudiverantauditi erantaudivissentauditi essent
Futuru Perfectu
act indicativupas indicativu
egoaudiveroauditus ero
el toaudiverisauditus eris
illeaudiveritauditus erit
nosaudiverimusauditi erimus
vosaudiveritisauditi eritis
illiaudiverintauditi erunt

Conxugación del verbu ser

PresentesuxuntivuImperfectusuxuntivuFuturusuxuntivu
egosumsimeramessemerofueru
el toyesisyeresesseserisfueris
illeestsiteratesseteritfuerit
nossumussimuseramusessemuserimusfuerimus
vosestissitiseratisessetiseritisfueritis
illisuntsinterantessenteruntfuerint
PerfectusuxuntivuPlusperfectosuxuntivu
egofuifuerimfueramfuissem
el tofuistifuerisfueresfuisses
illefuitfueritfueratfuisset
nosfuimusfuerimusfueramusfuissemus
vosfuistisfueritisfueratisfuissetis
illifueruntfuerintfuerantfuissent

Otres conxugaciones irregulares

Verbos -io de la tercer conxugación

Tema en -icapiō, capis, capere, cēpī, captus

Presente
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egocapio-orcapiam-ar
el tocapis-eris/-erecapias-aris
illecapit-iturcapiat-atur
noscapimus-imurcapiamus-amur
voscapitis-iminicapiatis-amini
illicapiunt-iunturcapiant-antur
Imperfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egocapiebam-ebarcaperem-erer
el tocapiebas-ebariscaperes-ereris
illecapiebat-ebaturcaperet-eretur
noscapiebamus-ebamurcaperemus-eremur
voscapiebatis-ebaminicaperetis-eremini
illicapiebant-ebanturcaperent-erentur
Futuru Imperfectu
act indicativupas indicativu
egocapiam-ar
el tocapies-eris
illecapiet-etur
noscapiemus-emur
voscapietis-emini
illicapient-entur
Perfectu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egocepicaptus sumceperimcaptus sim
el tocepisticaptus yeceperiscaptus sis
illecepitcaptus estceperitcaptus sit
noscepimuscapti sumusceperimuscapti simus
voscepistiscapti estisceperitiscapti sitis
illiceperuntcapti suntceperintcapti sint
Pluscuamperfeutu
act indicativupas indicativuact suxuntivupas suxuntivu
egoceperamcaptus eramcepissemcaptus essem
el toceperascaptus yerescepissescaptus esses
illeceperatcaptus eratcepissetcaptus esset
nosceperamuscapti eramuscepissemuscapti essemus
vosceperatiscapti eratiscepissetiscapti essetis
illiceperantcapti erantcepissentcapti essent
Futuru Perfectu
act indicativupas indicativu
egoceperocaptus ero
el toceperiscaptus eris
illeceperitcaptus erit
nosceperimuscapti erimus
vosceperitiscapti eritis
illiceperintcapti erunt
Fio,fis,fieri,factus sum
Presente
act indicativuact suxuntivu
egofiofiam
el tofisfias
illefitfiat
nosfimusfiamus
vosfitisfiatis
illifiuntfiant
Imperfectu
act indicativuact suxuntivu
egofiebamfierem
el tofiebasfieres
illefiebatfieret
nosfiebamusfieremus
vosfiebatisfieretis
illifiebantfierent
Futuru imperfectu
act indicativu
egofiam
el tofies
illefiet
nosfiemus
vosfietis
illifient
Perfectu
act indicativuact suxuntivu
egofactus sumfactus sim
el tofactus yefactus sis
illefactus estfactus sit
nosfacti sumusfacti simus
vosfacti estisfacti sitis
illifacti suntfacti sint
Pluscuamperfeutu
act indicativuact suxuntivu
egofactus eramfactus essem
el tofactus yeresfactus esses
illefactus eratfactus esset
nosfacti eramusfacti essemus
vosfacti eratisfacti essetis
illifacti erantfacti essent
Futuru Perfectu
act indicativu
egofactus ero
el tofactus eris
illefactus erit
nosfacti erimus
vosfacti eritis
illifacti erunt
Verbos Deponentes

Los verbos deponentes son aquellos verbos con morfoloxía de pasiva, pero que se traducen n'activa. Más concretamente'l suxetu d'un verbu deponente nun ye un paciente, sinón un suxetu esperimentador o psicolóxicu. L'escurrimientu de los verbos deponentes ye unu de los restos d'Ergatividad biforcada en llatín.

Verbos defeutivos ya impersonales

En llatín los verbos meteorolóxicos (pluit 'llueve', tonat 'truena', fulgurat 'rellampia', ninguit 'nieva', son defeutivos; anque tamién lo son verbos qu'espresen deber o necesidá (libet 'presta', licet 'ye lícitu', decet 'ye fayadizu', dedecet 'nun ye fayadizu', oportet 'ye necesariu', refert 'importa', ...) y otros qu'espresen sentimientu (piget 'tener pena', paenitet 'penar', miseret 'tener compasión', etc).

Preposiciones

Artículu principal: Preposiciones llatines

Les preposiciones del llatín actúen de nucleu del sintagma preposicional y como tales nucleos rixen a un sintagma nominal que'l so casu gramatical ta rexíu pola preposición.

  • Les preposiciones llatines rixen dos casos: acusativu o ablativu.
  • Delles poques preposiciones pueden tomar acusativu o ablativu pero'l significáu del sintagma preposicional ye distintu.
  • Amás, el llatín tien una postposición (tenus 'hasta') que rique caso xenitivu nel sintagma precedente.

Sintaxis

Sintaxis de casos

Nominativu

El Nominativu corresponder n'Español al suxetu, al atributu y tamién al complementu predicativu.

Exemplu de Suxetu: Regina nuntios mittit - 'La Reina unvia mensaxeros'
Exemplu d'Atributu: Ager fertilis est - 'El campu ye fértil'

Xenitivu

Correspuende al complementu del nome (adnominal) que n'español va introducíu pola preposición "de". Puede ser:

  • Posesivu o de pertenencia.
    Domus Reginae - la casa de la Reina
    Domus domini - la casa del señor
    Domus Caesaris - la casa de César
    Natura rerum - la naturaleza de les coses
  • De preciu, valor o estima.
    aestimemus assis - consideremos en valor d'un as

Dativu

Xeneralmente correspuende a un complementu indireutu o a un complementu de réxime.

Exemplu: Caesar gladium dedit Brutu - 'César dio la espada a Brutu'

Acusativu

Ensin Preposición

Correspuende fundamentalmente al complementu direutu y tamién al complementu predicativu:

Exemplu: Non relinques amicum - 'Nun vas abandonar al amigu'.

En casu de "dobles acusativos" unu d'ellos n'español equival a un complementu indireutu:

Exemplu: Pueros grammaticam doceo - 'Enseño gramática a los neños'

N'oraciones esclamatives úsase l'acusativu:Magnum virum Senecam! - '¡Qué gran home (foi) Séneca!'

A, escontra, en, cerca de (C.C.Llugar), alredor de (con numberales).

Exemplu: Discurrunt armati ad portes. (Liv.) / Los homes armaos cuerren escontra les puertes.
Adversus, Adversum

Contra, escontra, al respeutive de.

Exemplu: Multos inveni aequos adversus homines, adversus deos neminem. (Sen.) / Atopé munchos xustos al respeutive de los homes, a naide al respeutive de los dioses.

Ablativu

Ablativu (puramente dichu)

Llugar onde -ensin preposición con nomes propios de ciudaes ya islles pequeñes y colos apellativos domus y rus; los demás nomes de llugar van coles preposiciones ab, ex o de = Romā proficistur, rure rediit.

  • Colos verbos lliberara, solvere, quitara etc. y colos axetivos liber, vacuus, inmunis, orbus, nudus.- ye clásicu l'ablativu ensin preposición cuesa con ab de persona = populus liberatus a regibus; liber curā; liberum a praedonibus.
  • Colos verbos cedere, movere, pellere = cedere patriā, vitā; movere castris: echar del campamentu; regnō pellere.- abdicar consolatu 'abdicar del cargu de consul'.
  • Ablativu d'orixe terrā natus; natus locō nobili.

Ablativu instrumental

De mediu espresar por ablativu ensin preposición cuando'l mediu ye una cosa y por acusativu con per cuando ye de persona = cornibus tauri se tutantur; adeunt Caesarem per Haeduos -munches vegaes la rellación de mediu llatina nun correspuende a la castellana; equo, curru vehi; pedibus ire; ludere pila; terra Macedoniam petit: se dirge a Macedonia per tierra.

Colos verbos que signifiquen vistir, afatar, allegrar, intruir, acostumar: erudire exercitum omni disciplina militari. -col verbu acostumar úsase más el dativu.

Colos verbos vivir, alimentar: lacte vivere

Colos verbos deponentes utor, fruor, vescor, fungor y potior:oculis utor; vescimur bestiis

Orde de los constituyentes

En llatín l'orde de los constituyentes xeneralmente nun ta rigidamente determináu por restricciones gramaticales y depende de cuestiones de tópicu y focu. El tópicu tiende a apaecer lo más a la izquierda posible de la oración y el focu, escontra'l final. Compárense'l dos frases:

(1a) Inquiz accidit fēlī Petrī? ('¿Qué-y asocedió al gatu de Pedro')
(1b) morsus est ā cāne meō ('Foi mordíu pol mio perru')


(2a) Ā quō morsus est fēlēs Petrī? ('¿Por quién foi mordíu'l gatu de Pedro')
(2b) ā cāne meō morsus est ('Foi mordíu pol mio perru')

En cuanto al orde de los constituyentes dientro de los sintagmes tampoco paecen esistir restricciones fuertes anque'l nucleu sintácticu tiende a apaecer detrás del complementu o modificador. Ente axetivos y nomes l'orde de los axetivos puede influyir en que l'axetivu acute'l posible referente o a cencielles califique:

(3a) domus nova, 'la casa nueva [que daquién construyó]'
(3b) nova domus, 'una casa [que se ve como] nueva'

Hai que recordar qu'en llatín s'usa enforma'l hipérbaton, sobremanera en poesía, polo cual l'orde de los constituyentes nun ye de vital importancia.

Sicasí, esisten numberosos casos de pallabres que'l so orde relativu nun ye dafechu llibre, sinón que l'orde importa respectu al significáu de la espresión, eso asocede por casu cuando interactúan dellos elementos de polaridá negativa:[2]

Afirmación llindadaAfirmación xeneral
Non nemo
'daquién'
Nemo non
'toos'
Non nullus
'dalgún'
Nullus non
'toos'
Non nihil
'daqué'
Nihil non
'tou'
Non numquam
'dacuando'
Numquam non
'siempres'

Ver tamién

Referencies

  1. Aporté, Andrew M. (2006). Latin word order: structured meaning and information (n'inglés). Oxford; New York: Oxford University Press, páx. 3-5. «Word order is what gets the reader of Latin from disjoint sentences to coherent and incrementally interpretable text. N'español: "L'orde de les pallabres ye lo que llogra'l llector del llatín a partir de frases dixuntes pa entender ya interpretar el testu incrementalmente."»
  2. L. Carrera (2007): Llatín. Gramática y exercicios, p. 240

Bibliografía

  • Herrero Llorente, Víctor-José (2001). Diccionariu d'espresiones y frases llatines. 3ª edición correxida y aumentada, 2ª reimpresión. Madrid: Editorial Gredos. ISBN 978-84-249-0996-3.
  • — (2007). Verbi gratia: diccionariu d'espresiones llatines. Madrid: Editorial Gredos. ISBN 978-84-249-2880-3.
  • Rubio Fernandez, L. & González Rolan, T. (1990). Nueva gramática llatina. Coloquiu Editorial. ISBN 84-86093-17-1.
  • Segura Munguía, Santiago (2008). Clave del Métodu de Llatín. Bilbao: Universidá de Deusto. ISBN 978-84-9830-135-9.
  • — (2006). Nuevu diccionariu etimolóxicu Latino-Español y de les voces derivaes. tercer edición. Bilbao: Universidá de Deusto. ISBN 978-84-7485-754-2.
  • — (2006). Diccionariu por Raigaños del Llatín y de les voces derivaes. Bilbao: Universidá de Deusto. ISBN 978-84-9830-023-9.
  • — (2006). Métodu de Llatín. Bilbao: Universidá de Deusto. ISBN 978-84-9830-024-6.
  • — (2004). Gramática Llatina. Bilbao: Universidá de Deusto. ISBN 978-84-7485-925-6.
  • — (2006). Frases y espresiones llatines d'usu actual: con un anexu sobre les instituciones xurídiques romanes. Bilbao: Universidá de Deusto. ISBN 978-84-9830-054-3.